CEDEVITA Црвен портокал, 455 г

Cedevita Orange Portokal Naranga
CEDEVITA Црвен портокал, 455 г
168,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
051851C
favorite_border

Опис на производот

Cedevita Со вкус на црвен портокал, мултивитамински зрнца, додаток на исхраната.

  • За 24 напитоци (6 л)

Пакување: 455 г.

Производител: ATLANTIC CEDEVITA d.o.o., Planinska 15, 10000 Загреб, Хрватска.

Содржина

Состојки: шеќер, киселина: лимoнска киселина, регулатор на киселост: натриум хидроген карбонат, концентрирано цвекло, природна арома на портокал со други природни ароми, плод од портокал во прав (Citrus aurantium subsp. dulcis) 0,1% (одговара на 1% свеж портокал), боја: E160a, Л-аскорбинска киселина, ДЛ-aлфа-токoфeрил ацетат, никотинамид, згуснувач: E414, Д-пантотенат, калциум, тиамин мoнoнитрaт, рибофлавин-5'-фосфат, натриум, пиридоксин хидрохлорид, цијaнoкобaламин, птероилмoнoглутаминска киселина. 

Витамини во 100 г %ПДВ* 1 напиток
(19 г/ 250 мл)
%ПДВ*
Витамин Ц 213 мг 267 40 мг 50
Ниацин 43 мг 267 8 мг 50
Витамин Е 32 мг α-TE 267 6 мг α-TE 50
Пантотенска киселина 16 мг 267 3 мг 50
Витамин Б6 3,7 мг 267 0,7 мг 50
Рибофлавин 3,7 мг 267 0,7 мг 50
Тиамин 2,9 мг 267 0,55 мг 50
Фолна киселина 533 мкг 267 100 мкг 50
Витамин  Б12 6,7 мкг 267 1,25 мкг 50

*ПДВ = проceчeн дневен внес (возрасни)

Подготовка: 2 лажици (19 г) зрнца растопете ги во 250 мл ладна вода. Препорачана доза за дневна консумација за возрасни и за деца над 7 години е 1 напиток. Возрасни можат да консумираат до 2 напитоци на ден.

Мерки на претпазливост: Додатокците на исхрана не се замена за разновидна исхрана. Препорачаната дневна доза не треба да се надминува. Да се чува надвор од дофат на деца. Да се чува на суво место. 

Зрнцата на CEDEVITA секогaш земајте ги со сува лажица! По употреба затворете го капачето.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се