REPLEK Оралсепт спреј за уста, 30 мл

Replek Oralsept spray sprej za grlo i usta
REPLEK Оралсепт спреј за уста, 30 мл
220,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Шифра
016138C
favorite_border

Опис на производот

Оралсепт спрејот се употребува за лекување на болка и воспаление (црвенило, оток и чувство на топлина) во грлото и устата.

 • Содржи бензидамин хидрохлорид, кој спаѓа во групата на лекови наречени нестероидни противвоспалителни лекови (НСАИЛ).

Тројно дејство  

 • Аналгетско, анестетично
 • Антиинфламаторно (против-воспалително)
 • Антимикробно дејство

Се употребува локално кај воспалителни заболувања на усната празнина и грлото.

 • Болно и воспалено грло (болка, црвенило, гребење, отежнато голтање)
 • Болни или воспалителни состојби во устата, ранички (гингивитис, стоматитис, фарингитис)
 • Намалување на болка и воспаление после екстракција на заби
 • Воспаление на јазик и непца
 • Непријатност предизвикана од забни протези

Оралсепт спрејот делува со спречување на создавањето на простагландини. Простагландините се природни супстанци што телото ги создава после повреда или инфекција. Тие предизвикуваат зголемување на дотокот на крв во областа на повредата или инфекцијата. Ова резултира со болка, црвенило, оток и чувство на топлина во таа област. Со спречување на создавањето на простагландини, овие ефекти се намалуваат.

Пкување: 30 мл спреј за уста со дозирачка пумпа

Производител: Реплек Фарм ДОЕЛ, Скопје, Р. С. Македонија

Содржина

Состав: 1 мл раствор содржи 1.5 мг бензидамин хидрохлорид.

Конзерванс: метил парахидроксибензоат

Употреба: 

 • Возрасни: 4-8 испрснувања од спрејот на секои 1 1/2 до 3 часа
 • Кај деца на 12 госини треба да се употребува дозата за возрасни
 • Кај деца под 6 години - дозата зависи од телесната тежина на детето (1 испрснување од спрејот на секои 4 кг телесна тежина, но не употребувајте повеќе од 4 испрснувања од спрејот одеднаш. Оваа доза треба да се употребува на секои 1 1/2 до 3 часа

Мерки на претпазливост: Да се чува на температура од 25°C во оригинално пакување. Да се чува подалеку од дофат на деца.

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се