ABOPHARMA Абофолик мета, 30 таблети

AboPharma Abopholic Meta Folic Acid folna kiselina
ABOPHARMA Абофолик мета, 30 таблети
356,00 ден.
0
Производот сѐ уште не е оценет
Бренд
Атрибути
Шифра
048495C
favorite_border

Опис на производот

AboPharma Abopholic Meta Додаток на исхраната, нова подобрена формула со Л-метилфолат.

  • Фолатот допринесува за нормален раст на ткивата кај мајката во тек на бременоста, нормална синтеза на аминокиселини, намалување на заморот и исцрпеноста
  • Тиаминот придонесува за нормална функција на нервниот систем
  • Рибофлавинот придонесува за нормална функција на нервниот систем, одржување на нормална кожа, заштита на клетките од оксидативен стрес
  • Биотинот придонесува за нормална функција на нервниот систем, одржување на нормална кожа и коса
  • Витаминот Б12 придонесува за нормален хомоцистеински метаболизам

Метилираната фолна киселина се ресорбира побрзо од страна на организмот отколку обичната киселина и брзо ги постигнува нивоата при што успешно ги извршува биолошките функции.  

Пакување: 30 таблети.

Производител: DuSart Pharma b.v., Nijverheidstraat 15, NL-2222 AV Katwijk, Netherlands за ABO Pharma..

Содржина

Состав

Состојки во 1 таблета 

  %ПДВ

Метилирана фолна киселина/Калциум Л метилфолат

400 мк 

200

Витамин Б1 (тиамин) 

1.4 мг

127

Витамин Б2 (рибофлавин) 

1.6 мг

114

Ниацин / никотинамид 

18 мг NE

113

Пантотенска киселина / Калциум Д-пантотенат 

6 мг

100

Витамин Б6 / пиридоксин 

2 мг

143

Биотин (Д-биотин) 

150 мкг

300

Витамин Б12 (цианокобаламин) 

1 мкг 40

*%ПДВ - % препорачан дневен внес 

Помошни состојки: микрокристална целулоза, стеаринска киселина, колоиден силициум диоксид, магнезиум стеарат. 

Начин на употреба: 1 таблета дневно со поголемо количество вода. 

Начин на чување: Да се чува на ладно и суво место, недостапно до деца. Заштитено од топлина и да се чува на температура под 25°C.

Предупредување: да не се надминува препорачаната дневна доза. 

Да не се употребува во случај на преосетливост или позната алергија на било која од состојките. 

Додатоците на исхрана не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот. Производот треба да се чува вон дофат на деца! 

Мислења на потрошувачи

Споделете го вашето искуство со овој производ!
Регистрирај се / Најави се